1 lipca 2021 roku w polskim systemie prawnym pojawiała się prosta spółka akcyjna, czyli – jak wskazuje na to jej nazwa – uproszczona wersja spółki akcyjnej, jednej z najpowszechniejszych form działalności gospodarczych w naszym kraju. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej prostej spółce akcyjnej.
Spis treści
Spis treści
Żeby wytłumaczyć, czym jest prosta spółka akcyjna, powinniśmy zacząć od definicji klasycznej spółki akcyjnej. A tę możemy opisać jako formę organizacyjną przedsiębiorstwa, w której kapitał dzielony jest na akcje, a właściciele akcji ponoszą ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki proporcjonalnie do posiadanych udziałów.
W ogólnych założeniach prosta spółka akcyjna nie różni się od klasycznej. Podstawowe różnice dotyczą wysokości wymaganego kapitału zakładowego, działalność spółki pod kątem jej kontroli i reprezentacji oraz przystępniejsze przepisy dotyczą jej likwidacji. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym aspektom charakteryzującym prostą spółkę akcyjną.
Nazywana skrótowo PSA, spółka akcyjna prosta, może być założona przez dwóch lub więcej wspólników, będących osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną, która ma zdolność prawną. Takiej firmy nie może natomiast założyć jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Chcąc założyć prostą spółkę akcyjną, dysponujesz dowolnością w wyborze nazwy. Pamiętaj jedynie o tym, by zawierała ona dodatkowe oznaczenie, czyli
Założenie prostej spółki akcyjnej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego lub online, z wykorzystaniem systemu S24 (ta opcja jest możliwa jednak tylko wtedy, gdy wkłady są wnoszone w formie pieniężnej). Firmę należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Jedną z największych przeszkód w założeniu klasycznej spółki akcyjnej jest konieczność wniesienia kapitału zakładowego, wynoszącego minimum 100 tysięcy zł. To właśnie wysokości wkładu finansowego dotyczy jedno z największych udogodnień, które wniosła ze sobą prosta spółka akcyjna – w jej przypadku minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi bowiem zaledwie 1 zł. Wkłady mogą być wniesione pieniężnie lub niepieniężnie.
Podobnie jak klasyczna akcyjna spółka, PSA posiada osobowość prawną, a co za tym idzie – jest pełnoprawnym podmiotem praw i obowiązków. Firma we własnym imieniu może wykonywać czynności prawne sądowe i pozasądowe.
Warto też pamiętać o tym, że firma jest w całości odpowiedzialna za swoje zobowiązania. Oznacza to, że założyciele nie muszą pokrywać zobowiązań finansowych firmy z majątku prywatnego.
Prosta spółka akcyjna – podobnie jak wiele innych spółek (klasyczna akcyjna, komandytowa czy z ograniczoną odpowiedzialnością) jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych. Stawki podatku dochodowego od osób prawnych wynoszą:
Opodatkowanie firmy warto dokładnie przeanalizować, korzystając z wiedzy specjalistów, takich jak Solidna Księgowa. Pamiętaj, że oferujemy kompleksową pomoc w założeniu firmy!
Wymagana jest pełna księgowość dla spółek prostych akcyjnych. Oznacza to prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych i sprawdzanie stanu aktywów i pasywów firmy.
Przejdźmy teraz do oficjalnych organów, które muszą być uwzględnione w funkcjonowaniu PSA. Prosta spółka akcyjna w organizacji przypomina klasyczną SA, jednak można zauważyć pod tym względem pewne różnice.
Możemy wyróżnić następujące organy w prostej spółce akcyjnej: zarząd, rada nadzorcza lub rada dyrektorów oraz walne zgromadzenie:
Czytając powyższy tekst, łatwo można zauważyć, gdzie leżą największe atuty prostej spółki akcyjnej. Uwagę przykuwa przede wszystkim:
Zwróć też uwagę na to, że prosta spółka akcyjna została wprowadzona z myślą o osobach młodych, które dopiero otwierają pierwszy biznes, startupach i nowych branżach, w których ryzyko fiaska jest statystycznie nieco większe. Biorąc to pod uwagę, jako zaletę należy też rozpatrywać uproszczoną likwidację firmy.
Z drugiej stromy. wady prostej spółki akcyjnej mogą obejmować ograniczone możliwości pozyskania kapitału w porównaniu do tradycyjnej spółki akcyjnej oraz mniej zaawansowane struktury zarządzania, co może utrudniać rozwój i ekspansję przedsiębiorstwa.
W tym miejscu możesz dowiedzieć się więcej, czym różni się prosta spółka akcyjna a klasyczna spółka akcyjna.
Wybór prostej spółki akcyjnej może być dobrym rozwiązaniem, jeśli szukasz formy prowadzenia działalności gospodarczej, która oferuje ograniczoną odpowiedzialność właścicieli, a jednocześnie chcesz uniknąć złożonych formalności i kosztów związanych z tradycyjną spółką akcyjną. Jeśli planujesz prowadzić stosunkowo prostą działalność, a także cenisz sobie płynność w zarządzaniu i szybkość procesów decyzyjnych, to prosta spółka akcyjna może być odpowiednim wyborem.
Jednak warto pamiętać, że wybór formy prawnej firmy zależy od wielu czynników, takich jak charakter działalności, planowany rozwój, preferencje dotyczące zarządzania oraz lokalne przepisy prawne, dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertem przed podjęciem ostatecznej decyzji.