Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza freelancerów i właścicieli małych firm, prowadzi swoją działalność we własnym mieszkaniu. Często pojawia się wtedy pytanie, czy konieczne jest zgłoszenie mieszkania do urzędu miasta i czy wiąże się to z wyższym podatkiem od nieruchomości.
Zgłoszenie mieszkania do urzędu miasta jest wymagane jedynie w sytuacji, gdy konkretne pomieszczenie wykorzystywane jest w 100% do działalności gospodarczej. Jeśli pokój lub inne pomieszczenie w mieszkaniu służy wyłącznie do pracy, a nie do celów mieszkalnych, to traci ono charakter mieszkalny i zostaje uznane za lokal użytkowy. W takim przypadku konieczne jest zgłoszenie tego faktu do urzędu miasta, co wiąże się z koniecznością opłacania wyższego podatku od nieruchomości.
Jeśli jednak wykorzystujesz dane pomieszczenie w sposób mieszany, czyli zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do codziennego użytku, nie musisz go zgłaszać. Przykładem może być sytuacja, w której w pokoju znajduje się biurko i komputer służący do pracy, ale pomieszczenie pełni również funkcję mieszkalną, np. znajduje się tam kanapa, łóżko czy inne meble domowe. W takim przypadku mieszkanie zachowuje swój mieszkalny charakter, a właściciel nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z wyższym podatkiem od nieruchomości.
Jeśli prowadzisz działalność w swoim mieszkaniu, kluczową kwestią jest sposób, w jaki wykorzystujesz dane pomieszczenie. Jeżeli służy ono wyłącznie do działalności gospodarczej – musisz zgłosić to do urzędu miasta i liczyć się z wyższym podatkiem od nieruchomości. Jeśli jednak pełni zarówno funkcję mieszkalną, jak i biznesową – zgłoszenie nie jest wymagane, a podatek pozostaje na standardowym poziomie.