Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z samodzielnym decydowaniem o wysokości składek ZUS, w tym składek emerytalnych. To od wysokości opłacanych składek zależy, jaką emeryturę otrzymasz w przyszłości. W tym artykule wyjaśniamy, jak zwiększyć swoją przyszłą emeryturę, podnosząc wysokość składek.
Spis treści
Przedsiębiorcy opłacają składki na ubezpieczenie społeczne na podstawie ustalonej przez ZUS minimalnej podstawy wymiaru składek. W przypadku tzw. „dużego ZUS-u”, który obowiązuje większość przedsiębiorców, miesięczna składka społeczna w 2024 roku wynosi około 1600 zł.
Składka ta obejmuje:
Przy minimalnej podstawie wymiaru składek przyszła emerytura może być jednak stosunkowo niska.
Jeśli chcesz w przyszłości otrzymać wyższą emeryturę, możesz zdecydować się na podniesienie podstawy wymiaru składek, od której naliczane są składki społeczne. Im wyższa podstawa, tym większa część składki trafia na Twoje indywidualne konto emerytalne w ZUS.
Minimalna a maksymalna podstawa wymiaru składek
Wpływ wyższej składki na przyszłą emeryturę
Decyzja o podniesieniu składek zależy od Twojej sytuacji finansowej, celów na przyszłość oraz oczekiwań dotyczących wysokości emerytury.
Podwyższenie składek ZUS to tylko jedno z narzędzi do zwiększenia świadczeń na emeryturze. Warto rozważyć również inne opcje:
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i zależy Ci na wyższej emeryturze w przyszłości, możesz zdecydować się na podniesienie podstawy wymiaru składek społecznych. W 2024 roku maksymalna miesięczna składka wynosi 6668 zł, co pozwala na odkładanie większych kwot na Twoje konto emerytalne w ZUS.
Jednak wyższe składki to również większe bieżące koszty, dlatego warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową oraz inne możliwości zabezpieczenia na emeryturę. Jeśli nie jesteś pewien, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza, skonsultuj się z doradcą finansowym lub podatkowym.