Lekarze medycyny estetycznej, którzy planują rozpoczęcie działalności gospodarczej, powinni już na etapie rejestracji firmy prawidłowo dobrać kody PKD. Właściwa klasyfikacja rodzaju działalności nie tylko ułatwia późniejsze formalności (np. przy zgłoszeniach do ZUS, VAT czy rejestrach medycznych), ale także ogranicza ryzyko błędów przy kontroli lub podczas ubiegania się o finansowanie.
W tym artykule wyjaśniam, jaki kod PKD będzie odpowiedni dla lekarza prowadzącego gabinet medycyny estetycznej w 2025 roku oraz kiedy warto rozważyć dodanie dodatkowych kodów działalności.
Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub w formie praktyki lekarskiej powinien zarejestrować działalność pod kodem:
86.22.Z – Praktyka lekarska specjalistyczna
To oficjalny i zalecany kod PKD dla lekarzy wykonujących zabiegi estetyczne z wykorzystaniem wiedzy medycznej, takich jak:
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym w 2025 roku, zabiegi te mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające wykształcenie medyczne. Kod 86.22.Z pozwala jednoznacznie wskazać, że działalność ma charakter lekarski, a nie kosmetyczny, co może mieć istotne znaczenie przy ocenie zgodności z przepisami o świadczeniach zdrowotnych, VAT czy obowiązkach rejestrowych.
Podklasa 86.22.Z w klasyfikacji PKD 2025 obejmuje m.in.:
Ten kod nie obejmuje działalności typowo kosmetycznej, pielęgniarskiej, fizjoterapeutycznej ani wykonywanej przez techników dentystycznych. Jest natomiast w pełni zgodny z działalnością lekarską w zakresie estetyki, o ile zabiegi mają charakter medyczny, a nie czysto upiększający.
W praktyce wielu lekarzy medycyny estetycznej oferuje szeroki zakres usług, które nie zawsze dają się jednoznacznie zaklasyfikować jako „praktyka lekarska specjalistyczna”. Jeśli w gabinecie wykonywane są również procedury wspierające zdrowie skóry, zabiegi z zakresu profilaktyki zdrowotnej, elementy terapii holistycznej lub prowadzone są konsultacje zdrowotne, warto rozważyć dodanie dodatkowych kodów.
To najczęściej wybierany dodatkowy kod przez lekarzy, którzy oferują:
Ten kod umożliwia bardziej elastyczne ujęcie całej działalności gabinetu – zwłaszcza jeśli lekarz współpracuje z innymi specjalistami, jak dietetyk, fizjoterapeuta, pielęgniarka czy terapeuta manualny.
Kod ten przeznaczony jest dla działalności kosmetycznej i kosmetologicznej, czyli usług upiększających, które nie mają charakteru medycznego i mogą być wykonywane przez osoby bez wykształcenia lekarskiego.
W przypadku lekarza wykonującego wyłącznie zabiegi medycyny estetycznej o charakterze medycznym, nie ma obowiązku rejestrowania tego kodu.
Jednak jeśli w gabinecie równolegle wykonywane są również zabiegi typowo kosmetyczne (np. henna, manicure, klasyczne oczyszczanie twarzy, makijaż permanentny), warto rozważyć jego dodanie – o ile rzeczywiście planujesz prowadzić taką działalność jako element oferty. W takiej sytuacji konieczne może być spełnienie dodatkowych wymogów sanitarnych oraz przepisów BHP właściwych dla działalności kosmetycznej.
Nie ma więc potrzeby unikać kodu 96.22.Z „na siłę” – ważne, by był on zgodny z realnym zakresem usług. W przypadku działalności ściśle lekarskiej, nie jest on jednak wymagany ani zalecany.
Mogą Cię zainteresować również artykuły:
Jeśli planujesz otworzyć gabinet medycyny estetycznej jako lekarz, najczęściej wybieranym kodem PKD będzie 86.22.Z – Praktyka lekarska specjalistyczna. W praktyce warto również rozważyć uzupełnienie go o 86.99.D – Działalność w zakresie pozostałej opieki zdrowotnej, zwłaszcza jeśli planujesz szerszy zakres usług.
Właściwe przypisanie kodów PKD już na etapie rejestracji działalności ma znaczenie nie tylko formalne – wpływa też na ocenę ryzyka podatkowego, zakres obowiązków księgowych oraz interpretację przepisów w razie kontroli. Jeśli masz wątpliwości, które kody najlepiej oddają charakter Twojej działalności, dobrze jest skonsultować się z biurem rachunkowym, które zna specyfikę branży medycznej i ma doświadczenie we współpracy z lekarzami.
Potrzebujesz pomocy przy rejestracji działalności lub wyborze kodów PKD?
Jako biuro rachunkowe z doświadczeniem we współpracy z gabinetami medycyny estetycznej, chętnie pomogę Ci przejść przez wszystkie formalności – od CEIDG, przez ZUS, aż po VAT i prowadzenie księgowości. Skontaktuj się, by umówić się na bezpłatną konsultację.