Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym z koniecznością złożenia zeznania podatkowego na koniec roku. Wybór odpowiedniego formularza PIT zależy od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania. Zastanawiasz się, który PIT będzie odpowiedni dla Twojej działalności? Przygotowałam krótki przewodnik, który rozwieje Twoje wątpliwości.
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają możliwość wyboru jednej z trzech form opodatkowania:
Każda z tych form wiąże się z innym formularzem PIT, który należy złożyć na koniec roku.
Jeśli wybrałeś skalę podatkową, oznacza to, że Twoje dochody będą opodatkowane według dwóch progów: 12% i 32%. Ten sposób rozliczenia daje możliwość korzystania z ulg podatkowych (np. ulga na dziecko) oraz wspólnego rozliczenia z małżonkiem.
Jeżeli rozliczasz się na zasadach ogólnych (skala podatkowa), powinieneś złożyć formularz PIT-36. To właściwy dokument, który należy wypełnić, jeśli chcesz rozliczyć dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowane według skali podatkowej.
Kiedy składa się PIT-36?
Formularz należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Jeżeli preferujesz podatek liniowy, Twoje dochody z działalności gospodarczej są opodatkowane stałą stawką 19%, niezależnie od ich wysokości. Ta forma opodatkowania jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy osiągają wyższe dochody, ponieważ unikają wyższego progu podatkowego związanego ze skalą podatkową. Minusem jest jednak brak możliwości korzystania z większości ulg podatkowych i wspólnego rozliczenia z małżonkiem.
Przedsiębiorcy rozliczający się w ten sposób muszą złożyć formularz PIT-36L.
Kiedy składa się PIT-36L?
Podobnie jak PIT-36, formularz ten należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Jeżeli Twoja działalność gospodarcza rozliczana jest na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, oznacza to, że płacisz podatek od uzyskanego przychodu, a nie dochodu. Stawki podatku ryczałtowego różnią się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i wynoszą od 2% do 17%. Wybierając tę formę opodatkowania, nie możesz odliczać kosztów uzyskania przychodów, ale korzystasz z prostszego sposobu obliczania podatku.
Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt, składają formularz PIT-28.
Kiedy składa się PIT-28?
W przeciwieństwie do poprzednich formularzy, PIT-28 należy złożyć do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.
Odpowiedni formularz PIT zależy od wybranej formy opodatkowania:
Każda z tych form opodatkowania ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniej zależy od specyfiki działalności, wysokości dochodów oraz osobistych preferencji przedsiębiorcy. Pamiętaj, aby złożyć zeznanie podatkowe w terminie, aby uniknąć ewentualnych kar i odsetek za opóźnienie.