Jeśli rozważasz prowadzenie działalności gospodarczej na ryczałcie, warto zrozumieć, jakie podatki i składki będą Cię obowiązywać. W tym artykule omówię podstawowe obciążenia, które czekają na przedsiębiorców korzystających z tej formy opodatkowania. Dowiesz się, jakie stawki podatku dochodowego mogą Cię dotyczyć, jakie są opcje składek ZUS i czy musisz płacić VAT. Zapraszam do zapoznania się z najważniejszymi informacjami, które pomogą Ci lepiej zorganizować swoje finanse.
Na ryczałcie podatek dochodowy (PIT) nie jest naliczany od zysków, czyli przychodu pomniejszonego o koszty, lecz od całego przychodu. Co to oznacza w praktyce? Nie masz możliwości odliczenia kosztów związanych z prowadzeniem działalności, co upraszcza obliczenia podatku, ale może być mniej korzystne dla osób, które ponoszą wysokie koszty operacyjne. Stawki podatku dochodowego na ryczałcie są uzależnione od rodzaju działalności, na przykład:
W innych branżach stawki mogą wynosić od 2% do 17%, zależnie od specyfiki prowadzonej działalności.
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, oprócz podatku dochodowego, musisz także opłacać składki ZUS. W zależności od etapu Twojej działalności oraz wybranego pakietu ulgowego, możesz płacić różne wysokości składek:
Przeczytaj więcej: https://solidnaksiegowa.com/zus-dla-nowych-firm-z-jakich-ulg-mozesz-skorzystac/.
Podatek VAT jest kolejnym zobowiązaniem, które może Cię dotyczyć. Nie każdy przedsiębiorca musi być podatnikiem VAT – jeśli Twój roczny przychód nie przekracza 200 tysięcy złotych, możesz skorzystać ze zwolnienia z VAT. Jednak niektóre rodzaje działalności są obowiązkowo objęte podatkiem VAT, niezależnie od wysokości przychodu, np. działalności związane ze sprzedażą niektórych produktów czy usług specjalistycznych.
Po więcej informacji odsyłam Cię tutaj: https://solidnaksiegowa.com/co-wybrac-zakladajac-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-vat-czy-nie-vat/.
Rozliczanie na ryczałcie jest prostsze, ale musisz pamiętać o specyfice tego systemu. Brak możliwości odliczenia kosztów może wpłynąć na Twoją efektywną stawkę opodatkowania. W zależności od tego, jak długo prowadzisz firmę, zapłacisz różne składki ZUS, od ulgowych po standardowe. Nie zapomnij też o kwestiach związanych z VAT, które mogą wpłynąć na Twoje zobowiązania podatkowe.