Prosta spółka akcyjna została wprowadzona do polskiego sytemu prawnego 1 lipca 2021 roku. Łączy ona cechy spółki z o.o. ze spółką akcyjną. W 2023 roku ówczesny minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, mówił o niej tak: „Dzięki nieskomplikowanej rejestracji, elastycznej strukturze kapitałowej i możliwości wyboru optymalnego systemu organów jaką daje P.S.A., wszyscy, którzy opierają swój pomysł biznesowy na wiedzy, mogą łatwiej założyć biznes1”. Co dokładnie oznacza „możliwość wyboru optymalnego systemu organów”? Wyjaśniamy!
Spis treści
Spis treści
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest prosta spółka akcyjna? Prosta spółka akcyjna jest uproszczonym typem spółki akcyjnej. Może być utworzona przez dwóch lub więcej wspólników, którymi może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna mająca zdolność prawną. Tak samo jak S.A., prosta spółka akcyjna ma osobowość prawną, jest pełnoprawnym podmiotem praw i obowiązków.
Z punktu widzenia osób zainteresowanych założeniem firmy najważniejszymi różnicami między P.S.A a S.A. jest bardzo niski kapitał zakładowy, który wynosi zaledwie 1 zł, bardziej elastyczne podejście do struktur zarządczych oraz uproszczony proces likwidacji.
Różnice między S.A. a P.S.A omawiamy dokładniej w artykule: Prosta spółka akcyjna a klasyczna spółka akcyjna – podobieństwa, różnice.
Jak wspomnieliśmy, innowacyjność prostej spółki akcyjnej polega w dużej mierze na nowoczesnym podejściu do firmowych struktur zarządczych. Nie oznacza to jednak, że organy prostej spółki akcyjnej zawsze muszą znacząco różnić się od tych w klasycznej spółce akcyjnej.
Chcąc założyć prostą spółkę akcyjną, masz do wyboru dwie możliwości. Możesz wybrać model dualistyczny lub monistyczny.
Model dualistyczny to standardowa struktura zarządcza, która znajduje zastosowanie w klasycznej spółce akcyjnej. Składa się z walnego zgromadzenia, zarządu i rady nadzorczej.
Model monistyczny to innowacyjne rozwiązanie, w którym może działać wyłącznie prosta spółka akcyjna. Organy w tym przypadku występują tylko dwa: pierwszym jest walne zgromadzenie akcjonariuszy, działające na takich samych zasadach w klasycznej S.A., a drugim: rada dyrektorów spółki.
Rada dyrektorów jest specjalnym organem, który łączy w sobie cechy zarządu i rady nadzorczej. Do jej kompetencji i obowiązków należy prowadzenie bieżących spraw spółki oraz – równolegle – sprawowanie nadzoru nad działalnością firmy.
Do rady dyrektorów mogą wejść akcjonariusze lub osoby z zewnątrz, wskazane przez właścicieli firmy. Nie ma ograniczeń dotyczących liczby członków rady dyrektorów, a jeśli jest ich więcej niż jeden, mogą podzielić się na:
Pamiętaj, że Solidna Księgowa oferuje pomoc w założeniu firmy. Chętnie dokładniej wyjaśnimy Ci model monistyczny podczas konsultacji.
Celem opisanych wyżej rozwiązań jest usprawnienie i ułatwienie zarządzeniem firmy. Prosta spółka akcyjna jest rozwiązaniem adresowanym przede wszystkim założycielom startupów i osobom chcącym wejść do branż nowych i technologicznych. Być może jest to świetna opcja także dla Ciebie? Skontaktuj się z Solidną Księgową – razem wybierzemy najlepszą formę prowadzenia działalności gospodarczej i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać księgowość dla spółek.
1 https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/prosta-spolka-akcyjna-ma-juz-2-lata