Rozpoczęcie działalności jako groomer, czyli osoba zajmująca się profesjonalną pielęgnacją zwierząt, wymaga nie tylko umiejętności i odpowiedniego sprzętu, ale również zorganizowanego podejścia do kwestii formalnych i finansowych. W tym artykule znajdziesz informacje, jak założyć działalność gospodarczą jako groomer, jakie wybrać PKD, formy opodatkowania, czy konieczna jest rejestracja VAT oraz kasa fiskalna, a także jak prowadzić księgowość w praktyce groomerskiej.
Jedną z pierwszych decyzji, którą musisz podjąć, jest wybór odpowiedniej formy opodatkowania. Masz do wyboru kilka opcji:
Przeczytaj więcej: https://solidnaksiegowa.com/jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-co-musisz-wiedziec-przed-zalozeniem/.
Rejestrację firmy najwygodniej dokonać w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest to proces bezpłatny i dostępny online. Podczas rejestracji musisz wypełnić formularz CEIDG-1, podając między innymi:
Po rejestracji automatycznie otrzymasz numer NIP oraz REGON.
Gdy zgłaszasz działalność gospodarczą, CEIDG przesyła Twoje dane do ZUS, a Ty automatycznie stajesz się płatnikiem składek. ZUS zarejestruje Cię jako płatnika składek na podstawie formularza CEIDG-1.
Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, musisz natomiast zgłosić siebie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. W tym celu należy wypełnić formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA w zależności od tego, czy podlegasz pełnym ubezpieczeniom, czy tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Masz 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej, aby zgłosić się do ZUS. Polecam Ci jednak dokonać takiego zgłoszenia już w momencie zakładania działalności. W tym nagraniu sprawdzisz jak założyć firmę online.
Wysokość składek ZUS zależy od tego, jak długo prowadzisz działalność gospodarczą. Groomerzy, podobnie jak inni przedsiębiorcy, mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności, a dodatkowo z tzw. „ulgi na start” przez pierwsze 6 miesięcy.
Przeczytaj więcej o składkach ZUS i dowiedz się, jak płacić “ulgę na start” przez 7 pierwszych miesięcy prowadzenia działalności (zamiast 6 miesięcy): https://solidnaksiegowa.com/zus-dla-nowych-firm-z-jakich-ulg-mozesz-skorzystac/.
Dla groomera, zajmującego się pielęgnacją zwierząt, odpowiednim kodem PKD będzie:
Kod ten obejmuje różnorodne usługi, które nie są klasyfikowane w innych kategoriach, w tym usługi groomerskie związane z pielęgnacją zwierząt domowych, np. strzyżenie, mycie czy stylizacja zwierząt. Jeśli Twoje usługi obejmują także sprzedaż akcesoriów dla zwierząt, warto uwzględnić dodatkowe kody PKD związane ze sprzedażą detaliczną.
Groomerzy mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli ich roczny obrót nie przekracza 200 000 zł oraz jeśli świadczą wyłącznie usługi groomerskie.
Zarejestrować się jako podatnik VAT będziesz musiał na przykład w takich dwóch przypadkach:
Groomer nie musi posiadać kasy fiskalnej, jeśli świadczy usługi wyłącznie na rzecz firm i wystawia faktury. Natomiast jeśli oferujesz usługi konsumentom (osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej), jesteś zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej, gdy Twój roczny obrót przekroczy 20 000 zł. W przypadku usług groomerskich konieczne jest więc pilnowanie limitu sprzedaży.
Możesz jednak sprawdzić, czy spełnisz warunki do skorzystania z innego zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej tj.
Prowadzenie księgowości to istotny element każdej działalności gospodarczej. Możesz zdecydować się na samodzielne księgowanie, używając programów księgowych, lub zlecić to zadanie do biura rachunkowego. Ważne jest regularne dokumentowanie wszystkich przychodów i wydatków oraz dbałość o rozliczenia podatkowe.
Jeśli Twoja działalność generuje wiele transakcji lub potrzebujesz pomocy w kwestiach podatkowych, warto rozważyć współpracę z księgowym, co pozwoli Ci skupić się na rozwijaniu biznesu.
Do typowych kosztów prowadzenia działalności groomera należą:
Zakładanie działalności jako groomer wymaga spełnienia kilku formalności, w tym wyboru formy opodatkowania, rejestracji firmy w CEIDG oraz odpowiedniego prowadzenia księgowości. Monitorowanie swoich finansów, dbanie o dokumentację przychodów i wydatków oraz przemyślane zarządzanie kosztami to kluczowe elementy sukcesu.
Jeśli masz pytania dotyczące zakładania działalności lub prowadzenia księgowości, skontaktuj się z nami! Oferujemy wsparcie i konsultacje, które pomogą Ci łatwo wejść na rynek usług groomerskich.