W obrocie gospodarczym istnieją różne rodzaje faktur, a każda z nich wiąże się z innymi zasadami dotyczącymi obowiązków podatkowych. Zależnie od rodzaju wystawionej faktury, przedsiębiorca może mieć różne zobowiązania podatkowe lub ich brak. Oto, jak wygląda kwestia opodatkowania dla faktury proforma, faktury zaliczkowej oraz zwykłej faktury VAT.
Spis treści
Faktura proforma jest dokumentem, który nie generuje obowiązku podatkowego, ponieważ pełni jedynie rolę informacyjną i nie stanowi potwierdzenia transakcji. Wystawienie faktury proforma nie wiąże się z koniecznością zapłaty ani podatku dochodowego, ani VAT. Dokument ten jedynie zapowiada kwotę do zapłaty lub jest wykorzystywany do poinformowania klienta o szczegółach transakcji, ale nie rejestruje faktycznej sprzedaży.
Faktura zaliczkowa jest wystawiana, gdy klient dokonuje przedpłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub wykonania usługi. Faktura zaliczkowa nie zobowiązuje sprzedawcy do zapłaty podatku dochodowego, ponieważ nie odzwierciedla finalnej kwoty przychodu, a jedynie jego część, w formie zaliczki. Jednak od kwoty zaliczki widocznej na fakturze zaliczkowej należy zapłacić podatek VAT. Kiedy dochodzi do wystawienia faktury końcowej za całość transakcji, do podatku dochodowego zostaje wliczona także wartość zaliczki, a od pozostałej części należności płaci się zarówno podatek dochodowy, jak i podatek VAT.
Zwykła faktura VAT potwierdza faktyczne wykonanie usługi lub sprzedaż towaru i wiąże się z obowiązkiem zapłaty zarówno podatku VAT, jak i podatku dochodowego. Wystawienie takiej faktury rejestruje pełną wartość transakcji i jej opodatkowanie, a przedsiębiorca jest zobowiązany do ujęcia jej w księgach rachunkowych oraz do odprowadzenia odpowiednich podatków.
Od faktury proforma przedsiębiorca nie płaci żadnego podatku, ponieważ nie jest ona dokumentem księgowym. Faktura zaliczkowa generuje konieczność zapłaty VAT, ale nie podatku dochodowego, który pojawia się dopiero na fakturze końcowej. Natomiast zwykła faktura VAT wiąże się z pełnym zobowiązaniem podatkowym – zarówno w zakresie VAT, jak i podatku dochodowego.