Zastanawiasz się, czy warto świadczyć usługi dla swojego byłego pracodawcy po założeniu działalności gospodarczej? Oprócz konsekwencji dotyczących składek ZUS, warto zwrócić uwagę na aspekty związane z formą opodatkowania. Współpraca z byłym pracodawcą może mieć istotny wpływ na wybór metody rozliczania podatków i kosztów prowadzenia firmy.
Firmy często proponują swoim pracownikom etatowym, czyli osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, przejście na współpracę w modelu B2B (business-to-business). Zdarza się również, że sami pracownicy decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej i zastanawiają się, czy mogą świadczyć te same usługi dla swojego byłego pracodawcy.
W praktyce nie ma przeszkód, aby po zakończeniu pracy na etacie otworzyć firmę i kontynuować współpracę z dotychczasowym lub byłym pracodawcą w ramach umowy B2B. Często wybór takiego modelu pracy związany jest z chęcią korzystania z elastycznych godzin pracy, czy pracą 100% zdalną z dowolnego miejsca na świecie.
Jednak współpraca B2B z byłym pracodawcą będzie mieć dla Ciebie konsekwencje podatkowo-składkowe, o których przeczytasz poniżej.
Pierwszym ważnym aspektem jest wpływ współpracy z byłym pracodawcą na składki ZUS. Jeśli decydujesz się na świadczenie usług na jego rzecz, tracisz możliwość korzystania z ulgi na start oraz preferencyjnych składek ZUS dla nowych przedsiębiorców. Oznacza to, że od razu będziesz zobowiązany do płacenia pełnych składek ZUS, tzw. dużego ZUS-u.
Jeżeli w ramach działalności gospodarczej wykonujesz usługi dla byłego pracodawcy i pokrywają się one z zakresem obowiązków, które wcześniej realizowałeś na etacie, ZUS uzna Twoją działalność za kontynuację stosunku pracy. Sprawdzany jest tutaj rok założenia działalności i rok poprzedni. W efekcie:
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy Twój były pracodawca miał siedzibę za granicą. W takim przypadku:
Współpraca z byłym pracodawcą może ograniczać możliwość wyboru niektórych form opodatkowania.
Jeśli w danym roku podatkowym Twoja umowa o pracę została zamieniona na kontrakt B2B z byłym pracodawcą, nie możesz korzystać z podatku liniowego ani ryczałtu ewidencjonowanego. W takiej sytuacji:
Przykład:
Dnia 31.03.2025 r. programista Adam zakończył umowę o pracę z firmą X. Od 1.04.2025 r. Adam zaczął świadczyć usługi dla firmy X w ramach swojej działalności gospodarczej w takim samym zakresie jak na etacie.
Oznacza to, że w 2025 r. Adam musi być opodatkowany według skali podatkowej. W 2026 r. może wybrać skalę podatkową lub podatek liniowy. W 2027 r. może wybrać skalę podatkową, podatek liniowy, lub ryczałt.
Decyzja o współpracy z byłym pracodawcą po założeniu działalności gospodarczej wiąże się z konsekwencjami podatkowymi i składkowymi. Jeśli Twój były pracodawca ma siedzibę w Polsce, nie możesz skorzystać z preferencyjnych składek ZUS, a także do dwóch lat musisz rozliczać się według skali podatkowej. Natomiast w przypadku byłego zagranicznego pracodawcy masz większe możliwości wyboru obniżonych składek ZUS.
Planujesz założyć działalność gospodarczą i świadczyć usługi dla byłego pracodawcy? Pomożemy Ci zarejestrować firmę i zadbamy o księgowość, abyś mógł bez obaw rozliczać się zgodnie z przepisami.