Jak już pewnie wiesz, w przypadku tradycyjnej spółki akcyjnej, musimy skorzystać z usług świadczonych przez biegłego rewidenta w trakcie podejmowania mnóstwa ważnych czynności. Najważniejsze zadania, za które jest on odpowiedzialny to tworzenie planów przekształcania, sporządzenie sprawozdań finansowych Twojej spółki a także dopełnianie formalności w trakcie wnoszenia wkładów w innej postaci, niż pieniężna.
W poniższym wpisie wyjaśnimy sobie natomiast jaką rolę pełni biegły rewident w przypadku Prostej Spółki Akcyjnej. Już na początku jednak mogę Ci zdradzić, że koszty będą mniejsze, a konieczne do spełnienia formalności… prostsze. Jak zresztą sama nazwa tego rodzaju spółki wskazuje.
Jaka jest rola biegłego rewidenta przy sprawozdaniach finansowych spółki?
Najczęściej, jeśli słyszymy czy czytamy coś o biegłym rewidencie, go głowy od razu przychodzi nam badanie sprawozdań finansowych w danym przedsiębiorstwie.
Czego jesteś pewnie świadomy – w niektórych sytuacjach są one absolutnie konieczne. Jeśli zastanawiasz się, w jakich konkretnie, powinieneś zajrzeć do art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości. To właśnie w nim wypisane są wszystkie podmioty, które muszą sporządzać sprawozdania finansowe. Znajdują się tam oczywiście również spółki akcyjne. Jedyny wyjątek to spółki, które w dniu bilansowym są dopiero w stanie organizacji.
Kto musi sporządzać sprawozdania finansowe, oprócz spółek akcyjnych? Wszystkie jednostki, które w poprzednim roku obrotowym, za które sporządzone zostały sprawozdania finansowe, spełnią jeden lub więcej z poniższych warunków:
Właśnie w związku z powyższym, każda tradycyjna spółka akcyjna musi powierzyć badanie biegłemu rewidentowi. W naszej prostej spółce akcyjnej zaś, musi on „wkroczyć” jedynie, jeśli spółka przekroczy limity, które wymieniłam powyżej.
Jaka jest rola biegłego rewidenta przy wartości wkładów niepieniężnych?
W związku z przyjazną i nieskomplikowaną konstrukcją PSA, nie istnieje konieczność weryfikowania w jakikolwiek sposób zawartości wkładów, które nie mają postaci pieniężnej, przez osobę biegłego rewidenta.
Jeśli interesuje Cię, jak sytuacja wygląda w przypadku klasycznej spółki akcyjnej, podpowiem, że istnieje taki wymóg. Wynika on bezpośrednio z art. 312 ustawy z dnia 15 września 2000 roku – z kodeksu spółek handlowych. Brzmi on dokładnie tak:
„sprawozdanie założycieli należy poddać badaniu jednego albo kilku biegłych rewidentów w zakresie jego prawdziwości i rzetelności, jak również celem wydania opinii, jaka jest wartość godziwa wkładów niepieniężnych i czy odpowiada ona co najmniej wartości nominalnej obejmowanych za nie akcji bądź wyższej cenie emisyjnej akcji, a także czy wysokość przyznanego wynagrodzenia lub zapłaty jest uzasadniona.”
Z Kodeksu spółek handlowych możemy się jednak dowiedzieć również o kilku wyjątkach, uprawniających do odstąpienia od badania wykonanego w spółce akcyjnej przez biegłego rewidenta. Należą one jednak do rzadkości.
Jaka jest rola biegłego rewidenta w planach przekształcenia w prostej spółce akcyjnej?
Omawiana już przez nas w poprzednich wpisach regulacja, która wprowadziła stosowne przepisy dotyczące prostej spółki akcyjnej, znacznie zwiększyła także możliwości, dotyczące wszelkich przekształceń w spółkach handlowych. W przeróżnych procesach mających na celu podzielenie lub połączenie spółek handlowych, może wciąż także bowiem udział nasza prosta spółka akcyjna.
Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę w przypadku zakresu działalności biegłego rewidenta na tym obszarze? Konieczność przeprowadzenia przez niego zbadania planu przekształcenia zajdzie jedynie w przypadku, jeśli obiektem przekształcenia będzie tradycyjna spółka handlowa. Jako posiadacz prostej spółki akcyjnej, nie musisz sobie tym więc zaprzątać głowy.
Biegły rewident w prostej spółce akcyjnej = oszczędności?
W poprzednich wpisach z serii omówiliśmy już sobie mnóstwo zalet i przewag, które prosta spółka akcyjna ma nad innymi formami działalności. Z powyższego artykułu możemy z kolei wywnioskować, że konstrukcja prostej spółki akcyjnej w przypadku biegłego rewidenta będzie się wiązała z bardzo dużą sumą zaoszczędzonych pieniędzy. Jak jasno wynika z przepisów, istnieje zdecydowanie mniej sytuacji, w którym przeprowadzone przez niego badania oraz usługi będą niezbędne, niż to ma miejsce w przypadku pozostałych rodzajów spółek.
Zapraszam Cię także do lektury poprzednich wpisów z serii charakteryzujących prostą spółkę akcyjną. Już teraz mogę również zachęcić Cię do odwiedzenia mojej strony za tydzień. Tym razem odpowiemy sobie na pytanie, czy prosta spółka akcyjna jest osobą prawną.