Jesteś coachem i zastanawiasz się, czy możesz być zwolniony z VAT? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce! W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i omówimy:
Przepis art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT wskazuje, że doradztwo obowiązkowo podlega pod VAT. Oznacza to, że świadcząc usługi doradztwa musisz zarejestrować się do VAT i nie możesz korzystać ze zwolnienia z tego podatku.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera jednoznacznej definicji coachingu, co może prowadzić do różnych interpretacji tego, co dokładnie obejmuje coaching i czy kwalifikuje się do zwolnienia z VAT.
Z pomocą przychodzą nam indywidualne interpretacje podatkowe np.:
Z indywidualnych interpretacji podatkowych dowiadujemy się, że usługi coachingu mają na celu rozwój osobisty i motywację osób, które z nich korzystają. Proces ten polega na pomaganiu i prowadzeniu osoby przez coacha, aby osiągnęła wyższy poziom działania i świadomości.
Ważne jest, że coach nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy z dziedziny, w której działa klient. Nie polega to na przekazywaniu konkretnej wiedzy, ale na wspieraniu klienta w osiąganiu zamierzonych celów w jego zawodzie. Chodzi o to, aby klient mógł łatwiej i bardziej efektywnie realizować swoje cele zawodowe.
Coaching może także pomóc w poprawie zdrowia i radzeniu sobie ze stresem. Coach wspiera klienta w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej i daje mu narzędzia do lepszego radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami.
W skrócie, coaching to proces, w którym coach pomaga klientowi w rozwoju osobistym, motywacji i osiąganiu zamierzonych celów w zawodzie.
Co oznacza, że coaching nie jest doradztwem.
Jeśli przedsiębiorca świadczy usługi coachingowe w ramach swojej działalności gospodarczej, ale nie udziela gotowych rozwiązań ani doradztwa, to nie podlega pod obowiązkową rejestrację od VAT.
Może korzystać ze zwolnienia ogólnego, o ile nie przekracza określonych limitów sprzedaży ustalonych w przepisach tj. przychodu 200.000 zł rocznie. Jednak jeśli wartość sprzedaży przekroczy 200.000 zł w ciągu roku podatkowego, to zwolnienie podmiotowe przestanie obowiązywać od momentu przekroczenia tej kwoty.