Wiele osób decyduje się na założenie kanału na YouTube, aby dzielić się swoją pasją, umiejętnościami lub wiedzą z innymi użytkownikami internetu. Tworzenie treści wideo może być zarówno formą rozrywki, jak i sposobem na zarabianie pieniędzy. Dla tych, którzy chcieliby wykorzystać YouTube jako źródło dochodu, istnieje kilka możliwości formalnego uregulowania takiej działalności.
Zobacz również: |
Prowadzenie kanału na YouTube może być traktowane jako działalność gospodarcza, ale nie zawsze. Wszystko zależy od tego, czy spełniane są warunki określone w przepisach. Zgodnie z definicją, działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, prowadzona we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Jeśli twój kanał ma charakter hobbystyczny, nie jest prowadzony w sposób zorganizowany i ciągły, lub nie jest nastawiony na zysk, to nie spełnia wymagań definicji działalności gospodarczej. W takim przypadku kanał na YouTube traktowany jest jako zajęcie hobbystyczne.
Innym scenariuszem jest prowadzenie kanału Youtube, który spełnia definicję działalności gospodarczej (i nie mieści się w warunkach dla działalności nierejestrowanej). W takiej sytuacji konieczne jest założenie firmy i stanie się przedsiębiorcą.
Jedną z opcji dla youtubera, który tworząc kanał, spełnia warunki działalności gospodarczej, jest prowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej.
Może być to etap przejściowy „na próbę”, przed założeniem standardowej jednoosobowej działalności gospodarczej.
W przeciwieństwie do działalności rejestrowanej, która wymaga zarejestrowania jej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), działalność nierejestrowana jest traktowana jako drobna działalność zarobkowa i nie podlega obowiązkowi rejestracji.
Aby móc prowadzić działalność nierejestrowaną jako youtuber, musisz spełnić określone warunki.