O tym, że Ukraińcy stanowią zdecydowaną większość osób z zagranicy mieszkających w Polsce, doskonale wie każdy z nas. I choć obywateli Ukrainy było w naszym kraju wielu już wcześniej, kluczowe znaczenie miał na tym polu atak Rosji na Ukrainę. Zgodnie z danymi Straży Granicznej od 24 lutego 2022 do 1 sierpnia 2023 roku granicę polsko-ukraińską przekroczyło 13,8 mln uchodźców. Wielu Ukraińców właśnie w Polsce układa sobie codzienne życie na nowo – także biznesowe. Jednak czy założenie firmy przez Ukraińca w Polsce jest możliwe?
Pod koniec kwietnia 2023 roku, cytowany przez „Rzeczpospolitą” Mirosław Skórka, prezes Związku Ukraińców w Polsce, mówił że w Polsce przebywa około 3 mln Ukraińców, z czego połowa z nich mieszkała w Polsce już przed rosyjską inwazją. Patrząc na skalę rosyjskich działań wojennych, można zakładać, nie dziwi fakt, że wielu obywateli Ukrainy właśnie nad Wisłą układa sobie nową codzienność – zarówno prywatną, jak i zawodową.
W Polsce pracuje obecnie wielu obywateli Ukrainy – są oni zatrudniani nie tylko jako pracownicy fizyczni, ale często zajmują też znaczące stanowiska kierownicze i biurowe w firmach polskich, a także w polskich oddziałach międzynarodowych korporacji. Jednak czy założenie firmy w Polsce przez obywatela Ukrainy jest możliwe? Z założenia – tak.
Polskie prawo umożliwia obcokrajowcom założenie firmy na terytorium RP, jednak trzeba tu zwrócić uwagę na przepisy szczególne, a przede wszystkim regulacje wynikające z ustawy z dnia 6 marca 2018 roku o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podstawowym kryterium w tych regulacjach jest kraj pochodzenia obcokrajowca. W najlepszej sytuacji są obywatele państw członkowskich UE i EOG, a także Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii. Bardziej złożone przepisy dotyczą obywateli innych krajów niebędących członkiem UE lub EOG, czyli – w teorii – także Ukrainy.
Sytuację diametralnie zmienił jednak rosyjski atak na Ukrainę. Na mocy ustawy z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa procedury związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej przez Ukraińców w Polsce zostały znacząco uproszczone.
Z jakimi wymaganiami wiąże się działalność gospodarcza Ukraińca w Polsce? Na mocy wspomnianej wyżej ustawy obywatel Ukrainy może założyć biznes w naszym kraju na tych samych zasadach, co obywatel Polski. Może to zrobić w dowolnej formie dopuszczonej prawem. Jakie wymagania ma taka działalność gospodarcza. Ukrainiec:
Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest tutaj jednoosobowa działalność gospodarcza dla Ukraińca, którą można zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Cały proces rejestracji jest prosty i można go przeprowadzić online na stronie biznes.gov.pl.
Jak zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą dla Ukraińców w Polsce? Poniższy film przygotowany przez Solidną Księgową, która oferuje księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej, przeprowadzi Cię przez cały proces.
Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii w pierwszym kwartale 2023 do CEIDG wpłynęło 80,1 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To aż o 6,4 procenta więcej, niż w analogicznym okresie 2022 roku. Eksperci podkreślają jednak, że dane te byłyby znacznie gorsze, gdyby nie właśnie obywatele Ukrainy, którzy ochoczo korzystają z możliwości prowadzenia biznesu w Polsce. Jeżeli również Ty, jako obywatel Ukrainy, chcesz założyć firmę i potrzebujesz pomocy w wyborze księgowości dla działalności gospodarczej dla Ukraińców w Polsce, skontaktuj się z biurem Solidna Księgowa. Prowadzimy usługi księgowe i księgowość online także dla obcokrajowców. Pomożemy!