W cyklu dotyczącym prostych spółek akcyjny starałam się w nieskomplikowany sposób wprowadzić Cię w najważniejsze zasady, które dotyczą jej funkcjonowania. W tym wpisie natomiast chciałabym przedstawić Ci proces założenia prostej spółki akcyjnej. Czy faktycznie jest on tak nieskomplikowany, jak wskazywałaby na to sama nazwa? Zaraz się przekonamy.
Prosta spółka akcyjna – jak założyć?
Aby założyć prostą spółkę akcyjną, będziesz musiał dokonać kilku ważnych rzeczy, a mianowicie:
Zanim jednak dokonasz wpisu do KRS, akcjonariusze będą musieli wnieść wkład na pokrycie kapitału akcyjnego.
Jak zawrzeć umowę prostej spółki akcyjnej?
Zacznijmy od pierwszego, bardzo ważnego kroku, czyli zawarcia umowy. Dla prostej spółki akcyjnej adekwatna będzie umowa zawarta u notariusza (w formie aktu notarialnego), albo taka stworzona za pomocą wzorca umowy, który możesz znaleźć w specjalnym systemie S24.
Drugie rozwiązanie będzie szybsze i wygodniejsze – o ile nie przewidujesz tego, że w umowie znajdą się jakiekolwiek niestandardowe zapisy. Wówczas z powodzeniem możesz skorzystać z gotowego wzoru dostępnego na stronie.
Jeśli jednak chcesz, aby umowa zawierała postanowienia dotyczące wniesienia pracy przez akcjonariuszy, która pokryje kapitał akcyjny (podczas zakładania spółki przez Internet, wkład mogą stanowić jedynie pieniądze) lub jakiekolwiek inne zapisy, których nie obejmuje gotowy wzór, wówczas jedyną rozsądną decyzją będzie udanie się do notariusza.
Jak ustanowić organy w prostej spółce akcyjnej?
Jak już wiesz z moich poprzednich wpisów, w prostej spółce akcyjnej organem może być rada dyrektorów albo zarząd. Jeśli zdecydujesz się na powołanie zarządu, poza nim możesz także ustanowić doskonale znaną radę nadzorczą. To, na jaki system zarządzania PSA się zdecydować, pozostaje w gestii akcjonariuszy. Muszą oni zawrzeć swoją decyzję w umowie spółki.
Innowacyjną opcją jest również ustanowienie rady dyrektorów, która stanowi połączenie rady nadzorczej oraz zarządu. Dzięki temu w jednym organie zasiądą dyrektorzy wykonawczy, mający za zadanie zarządzanie PSA oraz dyrektorzy niewykonawczy, nadzorujący jej pracę.
Pamiętaj o tym, iż organy prostej spółki akcyjnej oraz określenie sposobu ich działania, muszą znajdować się w umowie.
Jak wnieść wkłady, które pokryją kapitał akcyjny w PSA?
Kapitał akcyjny prostej spółki akcyjnej musi wynosić minimalnie… złotówkę. Jako ciekawostkę powiem Ci, iż żadna umowa PSA tak naprawdę nie określa wielkości kapitału akcyjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jeśli zdecydujesz się na podwyższenie kapitału swojej działalności, nie będziesz musiał dokonywać żadnych zmian w jej umowie. Co z tego wynika, wysokość kapitału akcyjnego nie musi zostać wpisana do umowy PSA.
W umowie możesz jednak określić konkretną datę wniesienia kapitału. Co bowiem ważne, nie musi on zostać wniesiony natychmiast (wyłączamy jednak z tej zasady obowiązkową złotówkę). Konkretna data może zostać również wskazana poprzez uchwałę wspólników czy rady dyrektorów albo zarządu.
Wielkość kapitału akcyjnego w PSA jest powiązana przede wszystkim z wkładami, które zostały wniesione w celu pokrycia akcji. Nie możemy tutaj jednak zaliczyć wkładów, które miały inną postać, niż finansowa. Mówimy tutaj na przykład o świadczeniu pracy, prawach niezbywalnych czy świadczeniu usług. Wielkość kapitału akcyjnego zawsze zgłaszamy do KRS.
Jak wpisać prostą spółkę akcyjną do KRS?
Wpisu do KRS możesz dokonać na dwa sposoby. To, który powinieneś wybrać, zależy od tego, w jaki sposób zawarłeś umowę spółki. I tak:
Jakie załączniki musi zawierać wniosek do KRS o wpisanie prostej spółki akcyjnej?
Niezależnie od tego, w jakiej formie złożysz wniosek o rejestrację PSA w KRS, musisz do niego załączyć takie same załączniki, czyli: