Prowadząc własną działalność z pewnością masz wiele na głowie — w natłoku spraw nie możesz zapomnieć o prawidłowym rozliczeniu podatku! To, w jaki sposób rozliczysz się z fiskusem i z którego formularza PIT powinieneś skorzystać zależy od rodzaju uzyskiwanych dochodów. Dowiedz się, który z dostępnych formularzy jest odpowiedni dla Twojej firmy!
Spis treści
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (podobnie zresztą jak i inne jej formy) mają do wyboru trzy sposoby rozliczania podatku: na zasadach ogólnych, czyli przy zastosowaniu skali podatkowej; na warunkach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz przy zastosowaniu podatku liniowego. Do niedawna niektórzy przedsiębiorcy mogli skorzystać także z karty podatkowej — to rozwiązanie jest jednak powoli wycofywane.
Dla każdej z dostępnych form opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej Urząd Skarbowy przygotował oddzielny formularz PIT. Poznajmy je nieco bliżej.
Wielu przedsiębiorców rozlicza się z fiskusem na tzw. zasadach ogólnych, czyli przy zastosowaniu dwustopniowej skali podatkowej. To dokładnie ten sam sposób rozliczenia, z którego korzystają osoby zatrudnione na etacie! Prowadząc jednoosobową działalność skorzystamy jednak nie z najpopularniejszego formularza PIT-37, a z druku PIT-36.
Deklaracja PIT-36 jest dedykowana przedsiębiorcom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą i przekazującym do Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Można z niej skorzystać także wtedy, jeśli czerpiemy przychody ze źródeł zagranicznych (od płatników, którzy nie rozliczają się w Polsce).
Tego, w jaki sposób prawidłowo zaksięgować zyski z różnych źródeł (na przykład tych zagranicznych), dowiesz się od Solidnej Księgowej — biura rachunkowego w Krakowie, oferującego usługi księgowe, w tym i księgowość online, dla przedsiębiorców z branży IT!
W sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na opodatkowanie naszej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, powinniśmy złożyć deklarację PIT-28. Przy okazji, z tej samej deklaracji skorzystamy, jeśli czerpiemy przychody z najmu, dzierżawy lub podobnych umów.
Co ważne, złożenie deklaracji PIT-28 uniemożliwia nam skorzystanie z wielu preferencji podatkowych, które przysługują płatnikom PIT-36. Nie możemy m.in. obniżyć należnej fiskusowi kwoty przy pomocy ulgi “na dzieci”; nie rozliczymy się również w ten sposób razem z małżonkiem.
A co, jeśli w ciągu jednego roku osiągnęliśmy przychody zarówno opodatkowane ryczałtem, jak i skalą podatkową? Będziemy musieli złożyć dwie deklaracje: PIT-36 i PIT-28, każdą dla odpowiadających jej przychodów.
Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku ryczałtowców odmienne będą nie tylko zasady rozliczania podatku; zupełnie inaczej wyglądać będzie także księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej obciążonej tą formą opodatkowania.
Dla przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie stawką podatku liniowego odpowiednią deklaracją jest PIT-36L. Wbrew nazwie, różni się ona diametralnie od deklaracji dla skali podatkowej! Rozliczając się PIT-36L nie skorzystamy z kwoty wolnej od podatku czy możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Dochodów z działalności obciążonej podatkiem liniowym nie połączymy także z zarobkami z innych źródeł — podobnie jak w przypadku ryczałtowców, niezbędne będą osobne deklaracje.