System Prostej Spółki Akcyjnej – jak pewnie zauważyłeś już przy lekturze wcześniejszych artykułów z tej serii – powstała głównie z myślą o młodych przedsiębiorcach i startup’ach, które zajmują się branżą nowych technologii. Jak słusznie zauważył polski ustawodawca, działalności tego rodzaju napotykają na swojej drodze na wiele trudności, które sprawiają, że ciężko jest rozwinąć im skrzydła i powstały dopiero co biznes. Prawodawca stwierdził więc, iż osoby zakładające Prostą Spółkę Akcyjną, z pewnością z chęcią skorzystają z wielu udogodnień – w tym podatkowego, które jest związane właśnie z IP Box-em, czyli tzw. Innovation Box.
Na czym polega Innovation Box?
Przepisy związane z Innovation Box, weszły w życie dnia 1 stycznia 2019 roku. Tego rodzaju mechanizm ma za zadanie obniżyć podatek dochodowy, który został pozyskany z kwalifikowanych praw własności intelektualnej do poziomu 5 procent.
Co zaliczamy do kwalifikowanych praw własności intelektualnej? Jak wskazują przepisy, są to między innymi:
Jak można skorzystać z Innovation Box?
Jeśli prowadzisz startup i chciałbyś skorzystać z preferencyjnej stawki podatku w ramach Innovation Box, musisz spełnić kilka wymaganych warunków. Po pierwsze, posiadane przez Twoją firmę kwalifikowane prawa własności intelektualnej muszą zostać stworzone (albo ulepszone czy rozszerzone) w ramach prowadzonej przez Ciebie działalności badawczo-rozwojowej, w skrócie określanej jako B+R. Mam tutaj na myśli różnego rodzaju działalność twórczą, polegającą między innymi na badaniach naukowych i pracach rozwojowych. Działalność B+R musi być systematyczne i mieć na celu powiększenie zasobów wiedzy i wiadomości oraz wykorzystania ich do stworzenia zupełnie nowych zastosowań istniejących wynalazków, czy własności intelektualnej innego rodzaju.
Podatek a Innovation Box – jak obliczyć?
5 procent podatku, o którym wspomniałam powyżej, musimy obliczyć uwzględniając dochód pochodzący z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Mówimy więc tutaj o dochód, który pochodzi z należności i opłat, które wynikają z najróżniejszych umów licencyjnych sprzedaży właśnie tego prawa. Zaliczamy tutaj również dochody ze sprzedaży w/w praw oraz usług lub ewentualnego odszkodowania. Zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę obecną cenę rynkową tego rodzaju prawa albo usługi. Poza tym, w trakcie uzupełniania podanych wytycznych, musimy sięgnąć do przepisów, które mają związek z cenami transferowymi. Sporym udogodnieniem na przykład dla startup’ów, jest fakt, iż obliczając cały dochód będziemy mogli odnieść go do całości usług lub produktów oraz całej grupy praw. Jako podatnik tej kategorii skorzystasz z takiej ulgi podatkowej przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, czyli nawet przez okres dwudziestu lat.
Czy skorzystanie z ulgi Innovation Box jest trudne?
Chyba każdy jest świadom tego, iż każda spółka jest innym i bardzo złożonym podmiotem. Choć Prosta Spółka Akcyjna, jest nieskomplikowana już z samej nazwy i cechuje się mnóstwem udogodnień dla przedsiębiorców – i ta wymaga prowadzenia rzetelnej i terminowej księgowości. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z ulgi Innovation Box, będziesz musiał obowiązkowo prowadzić osobną ewidencję. Powinna ona wyodrębniać każde z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych, zawierać koszty uzyskania przychodów i straty, mające związek z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, wskaże koszty, które są niezbędne do wyliczenia odpowiedniego wskaźnika i przypadają na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej i – wreszcie – obliczy łączny dochód, który uzyskałeś z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, jeżeli wykorzystujesz więcej niż jedno takie prawo. Na szczęście, dla doświadczonej księgowej, nie jest to żadną trudnością.
Czy opłaca się założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
Jeśli jesteś założycielem startup’u i zajmujesz się różnymi dziedzinami najnowszych technologii, w związku z czym uzyskujesz dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, po zestawieniu udogodnień z Prostej Spółki Akcyjnej, z oferowanymi ulgami B+R a także IP Box, wypadnie ona zdecydowanie korzystnie- jako jedna z najciekawszych, nowoczesnych form prowadzenia działalności gospodarczej. To rozwiązanie zdecydowanie wygodne i mogące przynieść duże zyski.