Blog

8 maja 2023

Jak działa Krajowy System e-Faktur (KSeF)? Logowanie do aplikacji.

Już za kilkanaście miesięcy wszystkich przedsiębiorców czeka obowiązkowa rejestracja w Krajowym Systemie e-Faktur – koniec z wystawianiem dokumentów papierowych! Jednak przejść na KSeF możesz nawet i dzisiaj — system wystawiania i przesyłania faktur ustrukturyzowanych jest dostępny dla każdego zainteresowanego nim przedsiębiorcy. Dowiedz się, jakie zmiany dla przedsiębiorców przynosi KSeF i w jaki sposób z niego skorzystać.

System KSeF — co trzeba wiedzieć?

Krajowy System e-Faktur, czyli w skrócie — KSeF jest wprowadzoną przez Ministerstwo Finansów na początku zeszłego roku platformą, za pośrednictwem której przedsiębiorcy mogą wystawiać, przesyłać i odbierać faktury. Co bardzo istotne, mówimy tu o fakturach ustrukturyzowanych — każda faktura w KSeF-ie ma jednakową formą, co ułatwia pracę nie tylko samym przedsiębiorcom, ale i księgowym, prowadzącym w ich imieniu księgowość online.

Oprócz pośrednictwa w wystawianiu i dostarczaniu faktur, system archiwizuje wszystkie dokumenty, dzięki czemu będziemy mieli do nich wgląd przez okres 10 lat od ich wydania. KSeF przeprowadza także automatyczną analizę danych zawartych na każdej fakturze i weryfikuje, czy zostały one prawidłowo wprowadzone.

Z rządowego rozwiązania skorzystać może większość przedsiębiorców — nieważne, czy prowadzą dużą spółkę akcyjną, czy jednoosobową działalność. System obejmuje zarówno firmy opłacające podatek VAT jak i te, które korzystają z prawa do zwolnienia z VAT ze względu na obroty nieprzekraczające 200 tys. złotych.

Obecnie korzystanie z KSeF-u nie jest obowiązkowe — przedsiębiorcy nadal mogą wystawiać faktury papierowe lub nieustrukturyzowane e-faktury. Zmieni się to w dniu 1 lipca 2024 roku, gdy do przejścia na KSeF zobligowani zostaną wszyscy czynni podatnicy VAT; przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług czeka to pół roku później.

Jak zalogować się do KSeF?

Dostęp do KSeF-u możemy uzyskać na dwa sposoby:

 • za pośrednictwem popularnych programów księgowych, zintegrowanych z systemem KSeF;
 • dzięki proponowanej przez Ministerstwo Finansów Aplikacji Podatnika KSeF — darmowej i dostępnej dla każdego przedsiębiorcy.

Niezależnie, jakie oprogramowanie wybierzemy, by móc korzystać z możliwości systemu konieczne są odpowiednie uprawnienia. Spokojnie — jeśli jesteś przedsiębiorcą-podatnikiem, to już je posiadasz! Możesz także nadać uprawnienia (lub ich część) dostępu do KSeF upoważnionym przez Ciebie osobom (na przykład pracownikom) oraz podmiotom prawnym — takich uprawnień będzie potrzebowała m.in. księgowa, która prowadzi księgowość dla jednoosobowej działalność gospodarczej w Twoim imieniu lub świadczy inne usługi księgowe. Wyróżnia się cztery rodzaje uprawnień:

 • do wystawiania faktur oraz ich odbioru;
 • do samofakturowania;
 • do nadawania uprawnień innym podmiotom;
 • komornicze.

Jak łatwo się domyślić, aby zalogować się do systemu będziesz musiał przejść przez proces uwierzytelniania swojej tożsamości oraz uprawnień. Do wyboru mamy trzy metody:

 • za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego;
 • za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej;
 • z użyciem podpisu zaufanego.

Po przejściu przez pierwszy etap weryfikacji niezbędne będzie także podanie tzw. tokenu — wygenerowanego przez KSeF ciągu liter i cyfr, przypisanego wyłącznie do Ciebie.

Wprowadzanie faktur do systemu KSeF

A jak przebiega sam proces wystawiania faktury za pośrednictwem KSeF-u? Na szczęście nie jest on zbyt skomplikowany — system powinien nas przeprowadzić krok po kroku przez kolejne czynności. Warto jednak opisać pokrótce, czego możemy się spodziewać.

W pierwszej kolejności czeka nas uzupełnienie danych nagłówkowych faktury — określ jej rodzaj, swoją rolę (jako wystawca) oraz inne szczegóły. Następną sekcją do wypełnienia są informacje o sprzedawcy towaru/usługi. Niezbędne będą w tym miejscu Twoje dane kontaktowe, adresowe oraz identyfikacyjne. W ostatnim kroku czekają do wypełnienia dane nabywcy — analogiczne do Twoich.

I to tyle — przed wysyłką wypełnionej faktury powinieneś jeszcze dokładnie sprawdzić wszystkie wypełnione rubryki. Po wysłaniu dokumentu naniesienie poprawek nie będzie już możliwe; jedynym ratunkiem byłoby wystawienie noty korygującej.

Jeżeli faktura została wypełniona zgodnie z kryteriami dotyczącymi faktur ustrukturyzowanych, KSeF powinien szybko ją zaakceptować i nadać jej numer referencyjny — dzięki niemu będziesz mógł w przyszłości znaleźć swoją fakturę w systemie.

Jak pobrać faktury z KSeF?

Posiadając uprawnienia do korzystania z KSeF-u jako przedsiębiorca, bez problemu uzyskamy dostęp do wystawionych lub odebranych faktur. Dla każdego dokumentu możemy wygenerować jego podgląd — otrzymamy tym samym dostęp do pliku XML, którego zawartość (a więc naszą fakturę) podejrzymy w dowolnym programie księgowym lub w Aplikacji Podatnika KSeF.

Każdemu, kto chciałby poznać szczegóły wystawionej na niego faktury, KSeF oferuje anonimowy dostęp do pojedynczego dokumentu bez rejestrowania się i uwierzytelniania w systemie. Aby z tej możliwości skorzystać, musimy podać:

 • numer identyfikujący fakturę w KSeF;
 • numer faktury;
 • numer NIP nabywcy/sprzedawcy;
 • imię i nazwisko nabywcy/sprzedawcy;
 • kwotę należności.

Kategoria

Najnowsze Artykuły

 • Jak działa Krajowy System e-Faktur (KSeF)? Logowanie do aplikacji.

  Czytaj
 • B2B a umowa o pracę — co się bardziej opłaca?

  Czytaj

Czytaj więcej

 • 8 maja 2023
  Kategoria

  Jak działa Krajowy System e-Faktur (KSeF)? Logowanie do aplikacji.

  Już za kilkanaście miesięcy wszystkich przedsiębiorców czeka obowiązkowa rejestracja w Krajowym Systemie e-Faktur – koniec z wystawianiem...

  Czytaj
 • 8 maja 2023
  Kategoria

  B2B a umowa o pracę — co się bardziej opłaca?

  Pracując w branży IT lub zawodach kreatywnych często zastanawiamy się, czy klasyczny “etat” rzeczywiście się nam opłaca. Wizja wyższych zarobków...

  Czytaj
 • 8 maja 2023
  Kategoria

  Jaki PIT przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

  Prowadząc własną działalność z pewnością masz wiele na głowie — w natłoku spraw nie możesz zapomnieć o prawidłowym rozliczeniu podatku! To, w...

  Czytaj
 • 8 maja 2023
  Kategoria

  Krajowy System e-Faktur (KSeF) – czym jest faktura ustrukturyzowana?

  Wprowadzony na początku 2022 roku przez Ministerstwo Finansów KSeF ułatwia wystawianie faktur już wielu przedsiębiorcom — jednak na chwilę obecną...

  Czytaj
 • 8 maja 2023
  Kategoria

  Księgowość pełna a uproszczona — czym się różnią?

  Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą musi prowadzić księgowość — to dosyć oczywiste. Nie wszyscy jednak wiedzą, że...

  Czytaj
 • 8 maja 2023
  Kategoria

  Jaka kwota wolna od podatku obowiązuje w 2023 roku?

  Kwestia kwoty wolnej od podatku co roku budzi ogromne wątpliwości. Nic dziwnego — przepisy jej dotyczące często się zmieniają, podobnie zresztą jak jej...

  Czytaj
 • 6 maja 2023
  Kategoria

  Slim VAT 3 – co to jest i kogo dotyczy?

  Doczekaliśmy się — po miesiącach wyczekiwania w życie wszedł tzw. pakiet Slim VAT 3 – zbiór rozwiązań mających ułatwić życie...

  Czytaj
 • 5 maja 2023
  Kategoria

  Co można odliczyć na ryczałcie 2023?

  Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? To znaczy, że możesz rozliczać swoje podatki na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Należy on do...

  Czytaj
 • 4 maja 2023
  Kategoria

  Data sprzedaży a data wystawienia faktury — czy muszą być takie same?

  Spośród wszystkich obowiązków, które towarzyszą prowadzeniu własnej działalności, wystawianie faktur jest z pewnością jednym z najmniej lubianych...

  Czytaj
 • 2 maja 2023
  Kategoria

  Kto musi prowadzić księgi rachunkowe?

  Prowadzenie księgowości spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom, którzy dopiero zaczynają przygodę z własną działalnością gospodarczą. Zwłaszcza...

  Czytaj