Jedną z najważniejszych zasad polityki gospodarczej jest swoboda konkurencji, na podstawie której państwo nie powinno pomagać wybranym przedsiębiorstwom, ingerując w ten sposób w procesy gospodarcze krajowe i międzynarodowe. Wyjątkiem od tej reguły jest jednak pomoc de minimis – czyli szczególna kategoria wsparcia finansowego, udzielanego przez państwo. Czym dokładnie jest to wsparcie i czy pomoc de minimis trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego? Między innymi tego dowiesz się z poniższego tekstu.
Zanim powiemy o rozliczaniu tej dotacji, odpowiedzmy na podstawowe pytania dotyczące pomocy de minimis: co to jest i kto może z niej skorzystać?
Pomoc de minimis to szczególna kategoria wsparcia udzielanego przedsiębiorstwom przez państwo, które zostało uregulowane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Tym, co wyróżnia pomoc de minimis na tle innych rodzajów wsparcia publicznego, jest fakt, że nie trzeba jej zgłaszać do Komisji Europejskiej. W teorii taka zasada stoi nieco w opozycji do ogólnego założenia, według którego każda pomoc publiczna stanowi wsparcie konkretnej grupy przedsiębiorstw, a tym samym zaburza naturalną konkurencję rynku – co za tym idzie powinna być odpowiednio zgłaszana. Pomoc de minimis bazuje jednak na małych kwotach, które w założeniu nie zakłócają konkurencji w wymiarze unijnym.
Z założenia pomoc de minimis jest przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oznacza to, że w Polsce dotacją tą może być objęta również działalność gospodarcza dla Ukraińca. Jednak ze wsparcia są wyłączone firmy z konkretnych sektorów przemysłowych. Ten rodzaj wsparcia nie przysługuje przedsiębiorstwom:
Jak zaznaczyliśmy wcześniej, istotą omawianego wsparcia publicznego jest to, by nie naruszało ono konkurencji rynku. W praktyce oznacza to, że istnieją konkretne limity, jakim podlega pomoc de minimis. Limit pomocy de minimis jest przede wszystkim uzależniony od branży, w której działa przedsiębiorstwo ubiegające się o wsparcie.
I tak na mocy rozporządzenia Komisji Europejskiej obowiązują dwa limity maksymalnej kwoty, jaką państwo może udzielić firmie na przestrzeni 3 lat. Wynoszą one:
Wnioskując o dotację, należy zliczyć pomoc uzyskaną w bieżącym roku podatkowym oraz dwóch poprzednich latach. Przy ubieganiu się o pomoc de minimis, trzeba zatem przedstawić organowi udzielającemu wsparcia wymagane dokumenty, będące potwierdzeniem tego, że – biorąc pod uwagę trzy ostatnie lata – nie zostanie przekroczony limit dotacji.
Oczywiście fundusze uzyskane w ramach pomocy de minimis nie mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Co więcej, sposób wykorzystania wsparcia finansowego jest ustalany odgórnie już na etapie przyznawania dotacji – i podjętych wówczas założeń należy się trzymać.
Na co w takim razie może być wykorzystana pomoc de minimis? Przykłady tego typu wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorstw to między innymi:
Gdzie sprawdzić pomoc de minimis i ustalić cel, na jaki zostanie przeznaczone wsparcie finansowe? Konkretne ustalenia są uzgadniane pomiędzy podmiotem gospodarczym wnioskującym o pomoc a organem udzielającym wsparcie.
Zmierzając do końca tego artykułu, odpowiedzmy na pytania, jak zaksięgować pomoc de minimis i w ogóle czy pomoc de minimis jest przychodem? Zgodnie z obecnym prawem omawiane wsparcie finansowe unijne nie stanowi przychodu, a zatem usługi księgowe na tym polu nie są konieczne. Co za tym idzie, nie podlega ono opodatkowaniu, a rejestr pomocy de minimis w księgach podatkowych nie jest wymagany.
Warto mieć natomiast świadomość tego, że wymagane jest przechowywanie pełnej dokumentacji dotyczącej pomocy de minimis (wliczając w to nie tylko podpisaną umowę, ale również wniosek o dotację czy dokumenty rozliczeniowe). Przechowywanie dokumentacji jest niezbędne między innymi w celu przeprowadzenia kontroli wydatków związanych ze wsparciem czy też pilnowania limitu pomocy de minimis. Z tego względu księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej, małej lub średniej firmy powinna uwzględniać również przechowywanie tych dokumentów.
Szukasz zaufanego biura rachunkowego? Wybierz księgowość online z Solidną Księgową!